Кір – гостре інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, інтоксикацією, ураженням верхніх дихальних і плямистою висипкою на шкірі.
Кір викликається вірусом, що швидко гине при нагріванні, ультрафіолетовому опроміненні, під впливом дезінфікуючих засобів.
Джерелом інфекції є хвора людина, що стає заразним за 2 дні до появи перших ознак захворювання і залишається небезпечним для навколишніх протягом 5 днів після появи висипки.
Передача інфекції відбувається повітряно-краплинним шляхом. Зараження кором через треті особи і різні предмети не відбувається через малу стійкості вірусу в зовнішньому середовищі.
До кору високо сприйнятливі всі люди. Не хворівші і не щеплені, при зараженні занедужують в 100% випадків. В останні роки все частіше кором хворіють молоді люди, у яких згодом знизилася несприйнятливість до інфекції після зроблених у дитинстві протикоревих щеплень.
Вірус кору проникає в клітини слизової оболонки дихальних шляхів, там розмножується і кров’ю розноситься по всьому організмі. При цьому збудник накопичується в слизових оболонках очей, дихальних шляхів, порожнини рота, шкірі і вражає їх.
Кір приводить до зниження загального імунітету в період хвороби і наступних декількох місяців, що проявляється загостренням наявних у хворого хронічних запальних захворювань (гайморит, тонзиліт, отит і ін.).
Після перенесеного кору розвивається стійка довічна несприйнятливість до захворюванню. Після щеплень несприйнятливість зберігається близько 15 років.
Як розпізнати Кір?
Інкубаційний період триває 9-21 день. Захворювання починається з підвищення температури тіла до 38-39ºС, розвитку нежиті, грубого («гавкаючого») кашлю, осиплості голосу, світлобоязні, головного болю, загальної розбитості і порушення сну. З’являється одутлість обличчя, яскрава червоність коньюнктив і слизової оболонки порожнини рота.
На 2-3-й день хвороби на слизовій оболонці щік з’являються висипання у вигляді дрібних білих цяток (плями Бєльського – Філатова – Копліка). Звичайно вони розташовуються групами, ніколи не зливаються між собою і по зовнішньому виду нагадують манну крупу. Зберігаються протягом 1-3 днів, потім зникають.
На 4-ту добу хвороби за вухами і на переніссі, потім протягом доби на шкірі всього тіла, шиї і верхньої частини грудей з’являються цятки рожевого або червоних кольорів, які через кілька годин збільшуються в розмірах, перетворюються у великі плями пурпурних кольорів, мають нерівні краї, зливаються. Вид шкіри між елементами висипки звичайний. На 5-у добу висип поширюється на тулуб і руки, на 6-ту – на ноги.
Період висипання характеризується підвищенням температури тіла до 40 ºС, посиленням запалення дихальних шляхів і погіршенням загального стану хворого. Температура тіла досягає максимуму на 2-3-й день висипання, а потім швидко знижується до норми, і наступає видужання. Висип зберігається протягом 3-4 днів, потім починає бліднути й здобувати бурий або жовтуватий відтінок у такому ж порядку, у якому з’явився.
Відцвітання висипки може супроводжуватися лущенням шкіри.
Ускладнення. Запалення легенів, вуха, придаткових пазух носа, поразка роговиці, нервової системи.
Як лікувати Кір?
Лікування хворого кором проводиться також, як хворих гострими респіраторними вірусними інфекціями. При вираженому запаленні кон’юнктив за нижні повіки варто закапувати 20% розчин сульфацилу натрію по 2 краплі 3-4 рази в день, хворому додати зручне положення у ліжку, щоб в очі не падало світло.
Ізоляція хворого припиняється через 5 днів з моменту появи висипки.
Як попередити Кір?
Надійним методом попередження кору є вакцинація.
Контактувавші із хворим, нещеплені і не хворіші на кір діти не допускаються в дитячий колектив протягом 17 днів. Їм протягом 2-ої доби після контакту з хворим проводиться вакцинація для попередження захворювання або вводиться імуноглобулін у дозі 0,25 мол/кг протягом 5 днів після контакту для попередження або полегшення перебігу хвороби.
|