Вівторок, 14.05.2024, 01:23
Вітаю Вас Гість | RSS

П'ятикорівська ГІМНАЗІЯ

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 113
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Початкове навчання » Шпирка Наталія Василівна

Система уроків з української мови
[ Викачати з сервера (47.1 Kb) ] 26.01.2017, 13:01

Тема. Поняття про текст. Розрізнення групи окремих речень і тексту. Робота з деформованим текстом.

Мета: ознайомити учнів з поняттям «текст», навчати розрізняти окремі речення і текст; розвивати вміння добирати заголовки до тексту відповідно до його змісту; виховувати спостережливість, бережливе ставлення до природи.

Наочність: дидактичний матеріал, абетка, карта України.

Тип уроку. Урок засвоєння знань, умінь та навичок.

Дата. 14.12.2016

 

Хід уроку

I.  Організаційний момент.

II.Перевірка домашнього завдання

(с. 77, вправа 204)

— Що ви можете сказати про хлопчика?

— Прочитайте речення зі звертанням.

— Які слова ввічливості ви підкреслили?

 

III.Актуалізація опорних знань

— Що таке мова? (Все те, про що ми говоримо, читаємо, пишемо.)

— Для чого нам потрібна мова? (Щоб спілкуватися.)

— Яким буває мовлення? (Усним і писемним.)

Гра «Яке це мовлення?»

Учні  піднімають праву руку, якщо почують про усне мовлення.

Учні  піднімають ліву руку, якщо почують про писемне мовлення.

Двоє учнів розмовляють.  

      Учитель пише на дошці.  

      Бабуся розмовляє по телефону.  

      Тато читає газету.  

      Діти пишуть у зошитах.  

 

IV. Повідомлення теми й мети уроку

— Наша мова складається з речень. Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що

саме утворюють декілька речень, але спочатку проведемо хвилинку каліграфії.

 

V. Каліграфічна хвилинка

— Напишіть каліграфічно.

У у Ук укр їн

 

VI.Словникова робота

Загадка

У світі одна — наша мати вона. (   Україна)

— Україна — це край, в якому ми живемо. З якої букви будемо писати

назву нашого краю?

— Запишіть речення, вписуючи пропущені слова: українці, Україна, український.

___ — одна з найбільших країн Європи. Основне населення держави — ___

Державна мова — ___

 

VII. Вивчення нового матеріалу

1.Робота з дидактичним матеріалом

Бджола — це комаха.                       Мурашки — лісові санітари.

До нас у вікно залетіла муха.           Вони поїдають шкідливих гусениць і тлю.

Мурахи — лісові мешканці.            Мурашник — це їх місто.

Різнобарвний метелик сів на квітку.

                                                             Зруйнувати мурашник — загине мурашина сім’я.

— Скільки речень у 1-му стовпчику? (4)

— Про кого йдеться в кожному реченні? (Про бджолу, муху, мурах, мете-лика.)

— Скільки малюнків можна намалювати? (4)

—Чи можна дібрати заголовок до цих речень?

— Прочитайте, що написано в другому стовпчику.

— Скільки тут речень? (4)

— Про кого йдеться в кожному реченні? (Про мурашок.)

— Скільки малюнків можна намалювати? (1)

—Чи можна дібрати заголовок до всіх цих речень?

Висновок. Порівняйте записи. чим вони схожі? (Вони про комах.)

—Чим вони відрізняються? (У першому стовпчику — про різних комах, це

різні речення. А в другому — всі про мурашок. Речення зв’язані за змістом.)

 

2. Робота за підручником (с. 79)

Вправа 205

— Прочитайте написане ліворуч і праворуч.

— Де речення зв’язані між собою, а де — ні?

— Доведіть свою думку.

— Який заголовок написано ліворуч?

—Чи можна до написаного праворуч дібрати заголовок? чому?

Ознайомлення з правилом (с. 79)

— Що утворює текст?

— Як розміщені речення у тексті?

— Що можна дібрати до тексту?

Робота з деформованим текстом (вправа 206)

— Змініть порядок речень так, щоб можна було прочитати текст.

— Запишіть його в зошит.

 

3.Фізкультхвилинка

 

VIII. Закріплення та усвідомлення вивченого матеріалу

 

IX. Підбиття підсумків. Рефлексія

— З чого складається текст?

— Що можна дібрати до тексту?

— Як зв’язані між собою речення в тексті?

— Що вам найбільше сподобалося на уроці?

— Що для вас було складним?

 

X. Домашнє завдання

С. 80–81, вправа 209, вивчити правило (с. 79).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Відповідність заголовка змісту тексту. Добір заголовків до текстів. Усний стислий переказ тексту.

Мета:навчати учнів добирати заголовки до текстів, встановлювати їхню відповідність

змісту того чи іншого тексту; розвивати усне мовлення, вміння будувати зв’язні висловлювання; виховувати бережливе ставлення до книжок.

Наочність: зображення кетяга калини, напис «Бібліотекар», загадки, книжка, абетка.

Тип уроку. Комбінований урок.

Дата. 16.12.2016

 

Хід уроку

I.  Організаційний момент

 

II. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 80–81, вправа 209)

— Який заголовок обрали до тексту?

— Поясніть значення слова ґроно. Вимовте звуки у цьому слові.

— Замініть слово ґроно близькими за значенням словами. (Кетяг, китиця)

2.Робота над деформованим текстом

— Запишіть речення так, щоб вийшов текст. Доберіть до нього заголовок.

Подули сильні вітри. Золотим килимом укрило воно землю. Прийшла золота осінь. Облетіло листя з дерев.

— З чого складається текст?

— Що можна дібрати до тексту?

— Як зв’язані між собою речення в тексті?

 

III. Мотивація навчальної діяльності.

 

IV. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми повправляємося у добиранні заголовків до текстів.

Заголовок повинен відповідати змісту тексту. Прочитавши заголовок, людина

має зрозуміти, про що йтиметься.

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота над загадкою

Не кущ, а з листочками,   y

Не сорочка, а зшита.

Не людина, а всіх научає. (Книжка)

2.Бесіда за вправою 210 (с. 81)

— Які книги ви любите читати?

— Де вдома ви зберігаєте книжки?

— Які правила поводження з книгою ви пам’ятаєте?               ‘

3.Виконання вправи 209 (с. 80)

— Доведіть, що це текст.

— Розкажіть, про яку лікарню йдеться в тексті.

— Із завдання 3 доберіть заголовок до тексту. Поясніть свій вибір. (Усі за-головки не зовсім зрозумілі, окрім третього.)

4.Каліграфічна хвилинка

кн иж ня лікарня книжка

Книжкова лікарня

5.Виконання вправи 211 (с. 81). вправляння у стислому переказуванні тексту

— Прочитайте текст.

— Що означає слово бібліотека?

— Коротко розкажіть, про що йдеться в тексті.

— Доберіть заголовок.

— Закінчіть речення та запишіть його в зошити.

Слова у ній, їх ужито в тексті замість слів ..., ... (бібліотека, книги).

6.  Ознайомлення з правилом зв’язку речень у тексті (с. 81)

—чому потрібно уникати повторень одного й того самого слова у тексті?

 

7. Фізкультхвилинка

 

V.  Закріплення та усвідомлення вивченого матеріалу

1.Робота в групах

— Прочитайте текст.

— Доберіть заголовок з поданих варіантів.

— Обґрунтуйте свою відповідь.

Уже осінь. Білочка готується до зими. Цілий день вона носить жолуді, горіхи. Сушить і складає їх у своєму дуплі. З такими запасами не страшно звірятку взимку.

а) Білочка.

б) Осінь.

в) Осінні клопоти.

г) Скоро зима.

2.Гра «Зоряний час»

— Відшукайте в слові бібліотекар інші слова. (Літо, біб, літак, лікар, рак,

бібліотека, лак)

3.Навчальний діалог «У бібліотеці»

— Уявіть, що ви прийшли в бібліотеку. Вам необхідно обміняти книгу.

— Складіть діалог за опорними словами та словосполученнями. (Здати,

прочитав, сподобалася, найбільше сподобались, малюнки, причитати, про

тварин, вибирай, на полиці)

 

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

—Чи сподобалося вам добирати заголовки до текстів?

— Хто був гостем на нашому уроці? (Книжка)

— Де зберігаються книги у нашій школі?

 

VII. Домашнє завдання

С. 81, вправа 212.

— Прочитайте і запишіть прислів’я про книгу.

— Спробуйте пояснити їх значення.

Для сильних учнів. Знайдіть інші прислів’я і загадки про книгу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Будова тексту. Ознайомлення зі складовими частинами тексту, абзацом.

Мета:дати учням уявлення про будову тексту, його частини; розвивати вміння виділяти

в тексті зачин, основну частину, кінцівку, абзаци; розвивати мовлення учнів; по-повнювати словниковий запас; виховувати бережливе ставлення до природи.

Наочність: прислів’я, дидактичний матеріал.

Тип уроку. Комбінований урок.

Дата. 19.12.2016

 

Хід уроку

I.  Організаційна частина

II. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 81, вправа 212)

— Поясніть, як ви розумієте записані прислів’я.

— Розкажіть свої прислів’я, загадки про книгу.

2.Гра «слово загубилося»

— З останніх букв поданих слів утворіть нове слово.

Дід, синиця, кит, море, канал. (Дятел)

3.Робота над скоромовкою

У дуплі у дятла дім,

Дятленятам добре в нім.

— Який звук найчастіше повторюється? ([д])

4.Каліграфічна хвилинка

Написання букви Дд.

— Роз’єднайте слова. Напишіть каліграфічно.

Дятелвзимкуїстьнасіннязшишок.

5.Самостійна робота

Моделювання тексту з окремих речень

— Прочитайте речення.

Від його міцного дзьоба не сховається жодна комаха.

Дятел дуже корисний птах.

Цілий день він проводить огляд своєї ділянки.

Дятел справжній санітар лісу.

—Чи можна назвати ці речення текстом? чому? Доведіть власну думку.

— Розташуйте речення в правильному порядку, щоб вийшов текст.

— Доберіть до тексту заголовок.

 

III.Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми будемо спостерігати за тим, як будується текст, з яких

частин він складається.

 

IV.Вивчення нового матеріалу

1.Розповідь учителя

— Текст — немов будинок. Він має свій початок. Будинок починають будувати з фундаменту. Текст починають будувати з одного чи кількох речень,

що становлять його початок, або зачин. У зачині коротко повідомляється те,

про що йтиметься в тексті. Далі у будинку зводять стіни, у тексті — складають

основну частину. З неї ми дізнаємося про основне, головне, про що хотів повідомити автор у тексті. Будинок завершується дахом. І в текстах має бути висновок. Це кінцівка тексту.

2.  Ознайомлення з правилом (с. 82)

3.Виконання вправи 213 (с. 82)

Слухання тексту учнями. Складання відповідей на запитання до тексту

— Де діти знайшли білочку?

— Яка лапка була в білочки?

— Де діти поселили звірка?

— Що сталося з лапкою згодом?

— Куди діти віднесли білочку?

— Прочитайте перше речення тексту. Як ви вважаєте, яка це частина

тексту? (Зачин)

—Чи можна зрозуміти, про що йтиметься далі в тексті?

— Про що? (Про білочку)

— Про що розповідає 2-ге, 3-тє речення? Це — основна частина.

— Прочитайте кінцівку. Ці речення завершують текст, підводять до ви-сновку.

— Отже, з яких частин складається текст?

— Доберіть заголовок до прочитаного тексту.

4.  Ознайомлення з поняттям «абзац»

— Зверніть увагу на те, що кожна частина тексту пишеться з нового рядка.

Це — абзац.

— Скільки в тексті частин? (3) Скільки буде абзаців? (Теж 3.)

— Запишіть по пам’яті зачин тексту в зошити.

 

5.Фізкультхвилинка

 

V.  Закріплення та усвідомлення вивченого матеріалу

 

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— З яких частин складається текст?

— Як виділяється кожна частина тексту на письмі?

 

VII. Домашнє завдання

С. 83, вправа 215, вивчити правило (с. 82).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Урок зв’язного мовлення.

Складання зв’язного висловлювання на задану тему

Мета:формувати в учнів практичні уявлення про зв’язне висловлювання як єдине ціле

на основі вмінь упізнавати істотні ознаки тексту в процесі його сприйняття; розвивати мовлення, вміння порівнювати; виховувати культуру мовлення.

Наочність: дидактичний матеріал, зображення предметів.

Тип уроку. Урок закріплення знань, умінь та навичок.

Дата. 21.12.2016

 

Хід уроку

I.  Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1.  Зіставлення тексту і набору слів

Спочатку вчитель читає окремі слова: кіт, очі, кинувся, ніс, бігти, гніздо,

клювати, дерево, ворона, пташенята, побачив, вліз, стара, одного разу,

Васька, вона, злякався.

А потім читає текст:

Одного разу кіт Васька побачив у гнізді пташенят. Але тільки він виліз на

дерево, як прилетіла стара ворона. Вона стала клювати кота в очі і ніс, злякався кіт і кинувся бігти.

— Що ви почули під час першого читання?

— Що звучало під час другого читання?

Висновок. У другому випадку діти переконуються в тому, що можна красиво розповісти, а розказане показати, зобразити за допомогою картинки або

намалювати. А в першому випадку — набір слів.

2.  Зіставлення тексту й одного речення.

У цьому завданні текст порівнюється з діафільмом, а речення — з одним

кадром цього самого діафільму.

Він жив у Альошиному чоботі.  

У Альоші був їжачок. Він жив у Альошиному чоботі.  

— Що ви почули під час першого читання?

— Що звучало під час другого читання?

Висновок. У першому випадку незрозуміло, про кого йдеться, а в другому

випадку зрозуміло, про кого йде мова, можна намалювати картинку.

3.  Зіставлення тексту і набору речень

— Зіставте дві групи речень. Визначте, який із них є текстом.

Восени деякі пташки летять у вирій. У зайця довгі вуха і короткий хвіст.    y

Укрився багрянцем клен. Присмерком садок зустрів нас тишею і казковим

убранням дерев.

Жовтокоса чарівниця-осінь примчала на золотому коні у ліс. Торкнулася    y

чарівною паличкою верхівок дерев. І зашелестіли на них багряні шати. На

землі рясніє барвистий килим. чудово навкруги!

 

III.  Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні ми будемо складати зв’язне висловлювання на задану тему.

 

IV.Робота над темою уроку

1.Складання пам’ятки «Як створити текст»

План розповіді про подію

1) Намалюй подумки подію, про яку будеш розповідати.

2) Поміркуй, про які предмети треба розповісти.

3) Подумки розташуй предмети в таблицю.

4) Порахуй, скільки в твоєму оповіданні речень.

План розповіді про предмет

1) Намалюй предмет оповідання (подумки).

2) Що ти побачив?

3) Подумки потримай предмет — який він?

4) До яких предметів його можна віднести?

2.Робота в парах

— Складіть текст про свою улюблену іграшку, використовуючи слова: ма-шина, люблю, їде, тато, бережу.

3.Робота в групах

— Придумайте цікаву історію, використовуючи слова: Василько, вовк,

заєць, дивився, злякався, втік, повернувся, розсміявся, мультфільм.

 

4.Фізкультхвилинка

 

5.Самостійна робота

Складіть і запишіть зв’язне висловлювання на тему «Мій котик».

Перевірка роботи. (Враховується зміст і граматична правильність побу-дови речень.)

Двоє-троє учнів читають речення, інші аналізують їх.

Зразок

1) У мене є іграшковий котик. Він рудого кольору. Я з ним граюся.

2) У мене живе кіт Мурчик. Усі його дуже люблять.

 

6.Робота в парах. Гра «Коректор»

Учні обмінюються зошитами, читають роботи, дають поради одне одному.

 

V. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Що на уроці запам’яталося?

— Яка розповідь найбільше сподобалася? чим саме?

 

VI. Домашнє завдання

Скласти і записати зв’язне висловлювання на тему «У лісі»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Закріплення знань про будову тексту.  Складання

тексту за початком і кінцівкою на основі ілюстрації.

Мета: закріпити знання учнів про будову тексту, його складові частини; навчати спосте-рігати за роллю абзаців у тексті, переказувати діалогічний текст за особами; складати текст за початком і кінцівкою; розвивати мовлення учнів; виховувати почуття чесності, бажання допомагати літнім людям.

Наочність: таблиці «Пам’ятай», «Цікаво знати», дидактичний матеріал, абетка.

Тип уроку. Закріплення знань, умінь та навичок.

Дата. 23.12.2016

 

Хід уроку

I.  Організаційний момент

II. Актуаліаація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 83, вправа 215)

— Прочитайте речення, в кінці яких стоїть знак питання.

— Прочитайте речення, в кінці яких стоїть знак оклику.

— Як можна перенести слова візьму, булькне?

—Чому в дідуся був сумний настрій? Які речення це пояснюють?

2.Фронтальне опитування

— Що таке текст? З яких частин він складається?

— Як слід писати кожну частину тексту?

3.Гра «Зроби висновок»

Учитель читає речення, а діти визначають, до якої частини тексту вони належать.

— Спробуйте за прочитаними частинами зробити висновок — про що йтиметься в тексті далі.

Це побачив Василько. Він узяв пташку додому. Доглядав її і годував. Скоро    y

крило зажило. (Це основна частина.)

— Придумайте зачин і кінцівку тексту.

Улітку Оксанка з подружками часто ходила в ліс по гриби та ягоди. Одного    y

разу... (Це зачин.)

— Як ви гадаєте, що було далі?

Бабуся подякувала дітям і пригостила їх горішками. (    Це кінцівка.)

— За що могла подякувати бабуся дітям?

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо працювати над текстами. Поговоримо про роль

абзаців у тексті. Будемо вчитися переказувати текст за особами; складати

текст за початком і кінцівкою.

 

IV.  Закріплення знань

1.Виконання вправи 216 (с. 83)

1) Читання уривка казки вчителем, передача голосом розмови двох білочок та

слів лисички.

2) Читання уривка казки учнями.

3) Робота над основною частиною тексту; читання за особами.

4) Переказування казки в особах.

— Доберіть до казки заголовок і початок.

—Чому лисичці вдалося перехитрити білочок?

— Який висновок повинні зробити для себе обидві білочки?

—Чого навчає ця казка?

5) Самостійна робота.

— Запишіть початок казки в зошити.

Зразок. Під великим старим горіхом сперечалися дві білочки.

 

2.Розвиток мовлення. Складання тексту за початком і кінцівкою на основі

ілюстрації (с. 84, вправа 217)

— Прочитайте початок розповіді. Про що ви дізналися?

—Чи можна зрозуміти, про що йтиметься в тексті далі?

— Прочитайте кінцівку. Про що в ній ідеться?

— Яка частина тексту відсутня?

— Складіть її за малюнком на с. 87 підручника.

— Спишіть кінцівку розповіді.

— А як ви ставитеся до літніх людей?

 

3.Фізкультхвилинка

 

4.Робота з дидактичним матеріалом (див. додаток на с. 90)

5.Читання пам’ятки з таблиці

Пам’ятай!

Текст можна поділити на абзаци. Абзац включає одне або декілька речень.

Ці речення зв’язані між собою за змістом. Абзаци також зв’язані між собою за

змістом. Кожний абзац починається з нового рядка.

Цікаво знати!

Абзац ще називають червоним рядком. Є такий вислів: «Пишемо з червоного рядка». Чому рядок, з якого починається абзац, називають червоним, а не білим або синім? А ось чому. У давні часи книги переписували від руки. Перед писарем стояло дві чорнильниці. У одній чорнило — чорне, а в другій — червоне. Весь текст писали чорним чорнилом, а коли починали писати нову сторінку, міняли пензлика і малювали гарний візерунок першої літери червоним кольором. Червоний рядок — це означало гарний рядок.

Отже, абзац — це частина тексту від одного червоного рядка до іншого.

—Чи будь-яка частина тексту може починатися з абзацу? (Ні, тільки та,

в якій є головна думка.)

 

6.Виконання вправи 218 (с. 84–85)

— Відгадайте загадку. Хто це? (Кіт — кит)

— Прочитайте текст. Що цікавого ви дізналися з тексту?

Робота в парах

— Поставте одне одному запитання по тексту і дайте на них відповіді.

Каліграфічна хвилинка

п’я ся де п’ятдесят

— Спишіть назви чисел, які зустрілися в тексті. (Тридцять три,

п’ятдесят, чотири)

Взаємоперевірка робіт.

 

V. Підбиття підсумків. Рефлексія.

— Які відкриття ви зробили для себе на уроці? З яким настроєм завершуємо наш урок?

Діти піднімають розділові знаки:

? — не все зрозумів, потрібна допомога;

. — урок сподобався;

! — все зрозумів, було цікаво.

 

VI. Домашнє завдання

С. 85, вправа 219 (1–3 завдання — усно, 4 — письмово)

 

 

 

 

 

Тема. Уявлення про типи текстів: розповідь, опис і міркування.

Мета:формувати в учнів уявлення про різні висловлювання залежно від поставленої

мети; вдосконалювати вміння визначати складові частини тексту; розширювати

словниковий запас учнів; виховувати любов до тварин.

Наочність: зображення ромашки, зайця,

Тип уроку. Комбінований урок.

Дата.26.12.2016

 

Хід уроку

I.  Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 85, вправа 219)

— Прочитайте кінцівку тексту.

— Якими ласкавими словами ви звертаєтеся до тата?

— Вимовте звуки, які позначає буква яв словах ялиновихі Ганнуся.

2.Побудова тексту за поданим планом

— Прочитайте речення. Перебудуйте і запишіть текст за планом.

Хвиля накрила її і ледве не потопила.

Мурашка спустилася до струмка напитись.

Вона побачила, що мурашка тоне і кинула їй гілку.

Голубка несла гілку.

Мурашка сіла на гілку і врятувалася.

План

1) Мурашка.

2) Голубка.

3) Порятунок.

— Скільки частин буде у вашому тексті? Скільки абзаців?

— Як починаємо писати кожен абзац?

Перевірка робіт

— Прочитайте записаний текст. Доберіть до нього заголовок.

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми дізнаємося, які бувають тексти, будемо вчитися

розрізняти їх за видами.

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота з дидактичним матеріалом. Колективний аналіз текстів

Ромашка росте у полі. Дівчата полюбляють плести віночки з ромашок. Ромашка символізує доброту, ніжність.

Ромашка — трав’яниста рослина. Рівна, висока з яскравою жовтою голівкою, в білих прозорих пелюстках.

Ромашка — корисна лікарська рослина. Вона лікує людину від застуди.   y

Ромашка відмінний заспокійливий засіб, корисний для здорового сну і відпочинку. чашка чаю з ромашки на ніч, заспокоїть нерви, зніме напругу, прискорить засипання.

— Про що говориться в кожному з текстів? (Про ромашку.)

— Це у них спільне?

— Про що ви дізналися з першого тексту? (Де росте ромашка. Нею прикрашають дівочі віночки. Що вона символізує.) Це розповідь.

— Що дізналися з другого тексту? (Який зовнішній вигляд цієї квітки). Це опис.

— Про що дізналися з третього тексту? (Яку користь приносить ромашка.)

Це міркування. У тексті пояснюється, чому саме ромашка — корисна лікарська рослина.

— Які бувають тексти?

— Отже, є три типи текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування.

 

2.Виконання тренувальної вправи 220 (с. 85–86)

— Прочитайте тексти.

— Про кого в них розповідається? (Про зайця.)

— Перший текст — це опис чи розповідь? чому?

— Що ви можете сказати про другий текст? (Це текст-опис, бо в ньому

описується зовнішній вигляд зайця.)

—Чому заєць на зиму змінює колір свого хутра?

— У якому з поданих текстів ви знайдете відповідь на це запитання?

(У третьому.)

— Як називається третій текст? (Текст-міркування)

3.Візьміть до уваги!

Ознайомлення учнів з теоретичними відомостями щодо існування типів

текстів (с. 86).

4.Каліграфічна хвилинка

З з єць заєць

5.Словникова робота

Загадка

Від страху тремтить, швидко біжить.  

— Запишіть відгадку. Виконайте звуко-буквений аналіз слова заєць.

— Запишіть речення.

Заєць від куща, а жаба від зайця тікає.

— Поясніть, як ви зрозуміли приказку.

6.Продовження роботи над виконанням вправи 220

— Спишіть друге речення тексту-міркування.

— Поясніть, замість якого слова вжито він.

— Поділіть на склади слово заєць. Назвіть букви в ненаголошеному складі.

 

7.Фізкультхвилинка

 

V.  Закріплення та усвідомлення вивченого матеріалу

 

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— З якими типами текстів ви ознайомилися на уроці?

— Які тексти (описи чи розповіді) найчастіше трапляються в нашому мовленні?

 

VII. Домашнє завдання

С. 86, вправа 221. За вибором скласти опис снігура або текст-міркування

«Чому ця пташка так називається?»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Перевірна робота. Контрольний диктант

Мета: перевірити вміння учнів писати під диктування речення, що містять слова, вимову і правопис яких потрібно запам’ятати, добирати заголовок до тексту, застосовувати правила переносу слів, навички звуко-буквеного аналізу слів; виховувати любов до своєї країни.

Наочність: дидактичний матеріал, абетка.

Тип уроку. Контроль знань, умінь та навичок

Дата. 28.12.2016

 

Хід уроку

I.  Організаційний момент

II. Повідомлення теми й мети уроку

Повторення правил і правопису написання складних слів.

 

III. Контроль знань. Диктант.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки — раз!

На носках стоїть весь клас.

Два — присіли, руки вниз,

На сусіда подивись.

Раз! — і вгору,

Два! — і вниз,

На сусіда подивись.

Будем дружно ми вставати,

Щоб ногам роботу дати.

Раз — присіли, два — піднялись.

Хай мужніє ваше тіло.

Хто старався присідати,

Може вже відпочивати.

 

 

IV. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Які труднощі виникли у вас під час виконання завдання?

 

 

 

 

 

Тема. Контроль  знань за темою «Мова і мовлення. Текст»

Мета:перевірити рівень сформованості знань учнів за темою «Мова і мовлення.

Текст»; розвивати мислення, уяву учнів; виховувати культуру оформлення письмо-вих робіт.

Наочність: дидактичний матеріал, абетка.

Тип уроку. Контроль знань, умінь та навичок

Дата. 27.12.2016

 

Хід уроку

I.  Організаційний момент

II. Повідомлення теми й мети уроку

III. Контроль знань

1 варіант

1. Обери правильну відповідь.

Усне мовлення має бути:

а) швидким, тихим, зрозумілим;

б) правильним, зрозумілим, виразним;

в) голосним, правильним, швидким.

2. Доповни речення.

Людям мова потрібна...

а) для письма;

б) для читання;

в) для спілкування.

3. Підкресли звертання.

— Що ти, донечко, шепочеш?

І чому це ти не спиш?

— Я, матусю, спати хочу,

Але треба вивчить вірш.

4. Встав слова ввічливості.

Оленка та Мар’янка малюють. Оленка сказала:

— Мар’янко, дай, ____, жовту фарбу.

Мар’янка дала фарбу й сказала:

— ____.

Оленка відповіла:

— ____.

5. Виконай завдання.

а) Пронумеруй речення так, щоб утворився текст. Підкресли зачин тексту.

Вони дружно почали ліпити хатку.

Навесні повернулися ластівки.

У гніздечку з’явилися ластів’ята.

Вони веселим щебетанням зустрічали сонечко.

б) Визнач тип тексту.

Ялинковий шишкар такий яскраво-червоний, немов стигла ягода. У нього

дзьоб міцний. Кінчики його у протилежні боки загнуті. Так і працює з ранку

до вечора — шишки трощить.

а) Розповідь;

б) міркування;

в) опис.

 

2 варіант

1. Обери правильну відповідь.

Писемне мовлення має бути:

а) розбірливим, швидким, охайним;

б) без помилок, розбірливим, повільним;

в) каліграфічним, розбірливим, охайним, без помилок.

2. Доповни речення.

Людям мова потрібна...

а) для спілкування;

б) для листування;

в) для читання.

3. Підкресли звертання.

— Мамо, я впав у калюжу.

— Як, у нових штанях, сину?

— Все сталося так швидко, що я не встиг їх зняти.

4. Встав слова ввічливості.

Мами немає вдома. Прийшла мамина знайома.

Тарас зустрів її біля дверей.

— ____, Тарасику! Мама вдома?

— Ні, мама незабаром прийде. Сідайте, ____, ось стілець.

— ____, Тарасику!

5. Виконай завдання.

а) Пронумеруй речення так, щоб утворився текст. Підкресліть кінцівку

тексту.

Раптом із яру вискочив вовк.

Молодий пастух пас овець.

Це трапилось у гірському селі.

Пастух кинувся на вовка і прогнав його.

Він схопив вівцю.

б) Визнач тип тексту.

Заєць — гризун великого розміру. У нього довгі ноги, великі вуха, ко-роткий хвіст. Пухнасте хутро влітку сіре, а взимку біле.

а) Опис;

б) розповідь;

в) міркування.

 

IV. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Які труднощі виникли у вас під час виконання завдань?

 

Категорія: Шпирка Наталія Василівна | Додав: вчитель
Переглядів: 503 | Завантажень: 5 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
Вхід на сайт
Календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Конкурси